سازندگی: شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان گرفتار بی اخلاقی و پنهانکاری است

به گزارش وبلاگ پاتوق 19، ارگان حزب کارگزاران می گوید: رفتار اصلا ح طلبان، موجب ترسیم کاریکاتور از اصلاحات شده است.

سازندگی: شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان گرفتار بی اخلاقی و پنهانکاری است

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ پاتوق 19، روزنامه سازندگی با تأکید بر تنزل جایگاه اصلاح طلبی، به بی توجهی اصلاح طلبان بر معیار های اخلاقی توضیح داد و نوشت: متأسفانه حتی در مواجهه با تشکل ها و جریانات درون گفتمان اصلاحات نیز انگ و برچسب و تخطئه کردن نیز رواج پیدا نموده است. بهاء دادن به نیرو هایی را شاهد بوده ایم که در کنش های خود کمتر توجهی به اصول اخلاقی داشته اند و بعضاً نیز کنشگری با سویه ها و رویکرد های اخلاق ستیزانه و ناصادقانه در رفتار و کردارشان همراه بوده.

در عالی ترین سطح موجه اصلاحات، با هزینه کردن از خود و اعتبار خود، این افراد برای برخورداری از مواهب قدرت توصیه شده اند، در صورتی که اگر این اصول برای جریان اصلاحات جزو پرنسیب های غیرقابل تخفیف و الزام آور باشد، تکلیف اصلاحات و جامعه با افراد مرتکب کنش های اخلاق ستیز روشن می گردد و این افراد از گردونه فرصت طلبی و از رأس و بدنه اصلاحات نیز کنار گذاشته می شوند.

سازندگی با تأیید بر اینکه اصلاحات به کاریکاتوری از اصلاح طلبی تبدیل شده، می افزاید: بعضی ناصادقانه و با طرح یکسری گزاره ها و فنون به دنبال قالب کردن ایده های خود و قبیله سیاسی شان به نام اصلاحات هستند و با پنهان کاری به توده های مردم می خواهند وانمود نمایند که در صورت عدم انتخاب آنها، منافع شان در خطر است و با این شیوه پنهان کاری شکل مترسک به خود گرفته اند. بعضی از کوشش ها و کنش های اصلاح طلبان در شرایط موجود بی هیچ برنامه و پلت فرم سیاسی روشنی سیاست ورزی دارند؛ به گونه ای که فقط برخورداری از نام و تابلوی اصلاحات برای این دسته اهمیت دارد.

موضوع جریان اصلاح طلبی فعال در بخش هایی از قدرت، اذهان سیاسی مردم و قشر های اجتماعی مختلف را به اندازه ای گمراه نموده که در عمل آنچه قابل مشاهده است، این است که ماهیت اصلاح طلبانه و تغییرخواهی نه تنها در کنش های این طیف از نیرو های مستقر در قدرت وجود ندارد، بلکه صرفاً برای تقسیم مواهب ناشی از حضور در ساختار سیاسی و دستیابی به رانت و امکانات قدرت، اینکه صرفاً نام اصلاحات برای این مدعیان اصلاح طلبی به نانی تعبیر گردد کفایت می کند.

با این وجود از نتایج حضور این دسته در قدرت، یحتمل هر امری ممکن است غیر از اصلاح مناسبات اصلاح گرایانه. در نتیجه، تنزل و تقلیل کردار بعضی از شاخصین جریان اصلاحات موجود در ساختار قدرت، اصلاحات را عملاً به کاریکاتوری از واقعیت سیاسی بدل ساخته است. این میانمایگی سیاسی مولد اخلاق منفعت فردی است نه اخلاق منتج به خیر عمومی.

به طور مثال اگرچه کوشش های منفعت طلبانه و بدون پرنسیب بعضی از برجستگان شورای عالی سیاست گذاری بر کسی پوشیده نیست، اما اینکه بخواهیم تمامی فرصت طلبی سیاسی را به اشخاص تقلیل دهیم، برخلاف واقعیت است. مشکل اینجاست که رقابت موجود در شورای سیاست گذاری و میان غالب نیرو ها و احزاب در آن، رقابتی بر سر خیر عمومی و منافع عامه نیست، بلکه با تعدد احزاب و راه اندازی احزابی که به لحاظ هویتی و بعضاً بدنه و تشکیلات، این همانی برقرار است، صرفاً به دنبال برخورداری از حق رأی شورای سیاست گذاری یا دریافت امتیاز از مناصب و جایگاه های منفعت گرایانه فرقه ای هستند.

متأسفانه شورای سیاست گذاری به مکانی بدل شده که احزاب و اشخاص حاضر در آن با هرگونه شفافیت و بازتعریف اصلاحات و به تبع آن، بازسازی گفتمانی و تشکیلاتی اصلاحات مشکل دارند، زیرا توسعه تشکیلاتی منجر به کاهش اقتدار بعضی از آنان می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "سازندگی: شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان گرفتار بی اخلاقی و پنهانکاری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازندگی: شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان گرفتار بی اخلاقی و پنهانکاری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید